SKLÍPKAN nebo-li: krásný pavouček!

1. května 2009 v 20:00 | Nikitka
Rozhodla jsem se první článek do rubriky !!Zvířátka!! první napsat SKLÍPKANA nebo-li: krásný pavouček proto že je to moje nejoblíbenější zvíře.

Úvod: Většina lidí co znám se pavouků bojí a chtějí je zabít! Ale já k těmto pavoučkům mám respekt. Chápu že když mě kousne brání se oni nevědí jací jsme myslí si že je chceme zabít co většina lidí dělá. Já je miluju!!!! Takoví jací jsou sou zlatí milí nádherní. PŘEMÝŠLEJTE!!!!!!!SKLÍPKAN:
První sklípkajni žili v karbonu, tedy před 250-300miliony lety. Fosilní nálezy z této doby dokazují, že mnoho zástupců Chelicerata (klepítkatci) bylo velmi podobných dnešním druhům. V karbonu již existoval řád Xiphosura dosahující až 60cm.
Dnes jsou tito velmi zajímaví zástupci omezeni jen na několik druhů žijících na pobřeží Severní Ameriky a jižní Asie.
Fosilní nálezy škorpionů a dalších pavoukům podobných živočichů, kteří žili před 350miliony lety, zůstávají, i když velmi mezerovitě, na vývojovém stupni dnešní Cheliceratofauny.
V terciéru, tedy před asi 30miliony lety, patřili sklípkani k fauně Evropy. Dnes žije v Evropě jen několik pravých sklípkanů z podčeledi Ischnocolinae, z toho tři druhy v jižním Španělsku.

Původ jména a zmatky okolo něj

Český název sklípkan vznikl asi díky tomu, že pozorovatele zaujaly někdy důmyslné a často velmi dobře provedené podzemní chodby, které si zemní druhy často budují. Iluzi "sklípku" dokresluje přítomnost "dveří", které jsou, díky pružnému připevnění změtí pavoučího vlákna a zeminy, na jednom místě lehce ovladatelné. Málokdo ví, že někteří sklípkani mají kromě vstupních dveří ve svém "sklípku" ještě další dveře. Ty jim umožňují, pokud se do jejich obydlí dostane úhlavní nepřítel - vosa hrabalka, schovat se do boční komůrky a zavřít za sebou dveře. Poté, co vosa proběhne, je znovu otevřou a nepozorovaně utečou se svého zemního obydlí jediným vstupním otvorem, zatímco zmatená vosa hledá svou kořist na druhém konci hlavní podzemní chodby. ...MUCK... Nikitka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama